تبلیغات
عطش برای آزادی - معرفی کتابهای ترجمه و یا نگارش شده فروهر تشویقی
موضوعات سایت
صفحات جانبی
عناوین آخرین مطالب ارسالی
برچسب
نویسندگان
خلاصه آمار سایت
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
درباره وبلاگ

نام وبلاگ بر گرفته از نام کتاب عطش برای آزادی از فروهر تشویقی میباشد . این وبلاگ برای افزایش آگاهی شما دوست عزیز از بیماری اعتیاد میباشد و بیانگر دیدگاه هیچ گروه و انجمن خاصی نیست و بیشتر هدف خود را بر اساس بهبودی متمرکز ساخته است مطالب این وبلاگ بر گرفته از تجارب شخصی خودم و همدردانم میباشد که سالها با این بیماری دست و پنجه نرم کرده و امروز به ساحل آرامش رسیده ایم و زندگی بدون مصرف مواد را تجربه میکنند. این مطالب حاصل درد و رنج و یا تجربه ی از مرگ یک انسان است که امروز در اختیار شما دوست عزیز قرار می گیرد.به امید روزی که هیچ معتادی از درد اعتیاد از بین نرود
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
امكانات
در یاهو با سبحان چت کنید
اگر متقاعد به عجز در مقابل مواد نشوید , مواد شما را متقاعد خواهد کرد

عطش برای آزادی

 

معرفی کتابهای ترجمه و یا نگارش شده فروهر تشویقی

فروهر تشویقی کیست؟

بنیانگذار موسسات خیریه تولد دوباره که به نظر می رسد پشت اسم مستعارش شخصیتی بزرگ، بلند آوازه و با خاطرات و سوابق مدیریتی و علمی سالهایی نه چندان دور نهفته باشد، نویسنده کتاب شرح حال زندگی خود به نام « تولد دوباره » و مولف و مترجم مجموعه کتابهایی است که خوراک نرم افزاری انسانهایی شده که «مایل» اند خود را به زلال رهایی و آزادگی از منجلابی کند که «خود» ی که به «من» و « منیت» و «شیطان» تنزل یافت سهمی بزرگ در گرفتاری بدان داشت و اینک با بازیابی این « خود» درصدد به دوش کشیدن بار تمام مصائبی را داشت که بانیان و مسببان بیشماری پشت سر خود می دید.
فروهر در تبیین انگیزه نوشتن کتابهایش می نویسد:« پس از 25 سال اعتیاد و آلودگی، عاقبت سیر طبیعی این بیماری، مرا به دنبال خود به بیمارستانها، مراکز بازپروری، زندانهاو زندگی در خیابانها.........

برای دیدن ادامه نوشته ها و کتابهای فروهر تشویقی به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

فروهر تشویقی کیست؟

                    

بنیانگذار موسسات خیریه تولد دوباره که به نظر می رسد پشت اسم مستعارش شخصیتی بزرگ، بلند آوازه و با خاطرات و سوابق مدیریتی و علمی سالهایی نه چندان دور نهفته باشد، نویسنده کتاب شرح حال زندگی خود به نام « تولد دوباره » و مولف و مترجم مجموعه کتابهایی است که خوراک نرم افزاری انسانهایی شده که «مایل» اند خود را به زلال رهایی و آزادگی از منجلابی کند که «خود» ی که به «من» و « منیت» و «شیطان» تنزل یافت سهمی بزرگ در گرفتاری بدان داشت و اینک با بازیابی این « خود» درصدد به دوش کشیدن بار تمام مصائبی را داشت که بانیان و مسببان بیشماری پشت سر خود می دید.

فروهر در تبیین انگیزه نوشتن کتابهایش می نویسد:« پس از 25 سال اعتیاد و آلودگی، عاقبت سیر طبیعی این بیماری، مرا به دنبال خود به بیمارستانها، مراکز بازپروری، زندانهاو زندگی در خیابانها کشاند و با آن که در دیار تیره روزان ساکن شده و از امید ها و آرزوهایم درگذشته بودم، ناگهان در نقطه پایانی افق تاریک زندگی ام تصویر روشنی از آغاز و تولدی دیگر هویدا شد»

وی ادامه می دهد:« در طول سالهای اعتیاد، هرگز کسی را ندیده بودم که از اعتیاد رها شده باشد، رهایی به معنای واقعی آن یعنی آزادی و آزادگی. رهایی از هروئین و گرفتاری در دام تریاک. رهایی از تریاک و گرفتاری در دام الکل را دیده بودم. اما من، شما و ایشان و حتی آنها که نمی خواهند بدانند، همگی می دانیم جایگزینی این با آن، مفهومش رهایی و آزادی نیست»

« یکی دو نمونه(مدل) رهایی از مواد مخدر را هم دیده بودم، اما جایگزین آنرا که قدرت طلبی ، افراط در کسب و کار، مال اندوزی، ریاکاری، طمع ورزی و شهوت پرستی بودند نمی پسندیدم. من تشنه آب زلال بودم و تشنه از نوشیدن پساب، نوشیدن پساب جوی اعتیاد با پساب جوی طمع چه تفاوتی دارد؟ من تشنه رهایی از اعتیاد و آنچه که باعث آن شده بود، خودخواهی، خودپسندی، غرور و بی ایمانی بودم. می خواستم از آنها رها شده در راه انسانیت رهسپار شوم. من از داخل لوله و لای زرورق و سوراخ سرنگ و رهانه بطریبه دنبال عشق می گشتم. از گمکرده راهانی بودم که در بار اول بر خوان تقسیم عشق حضور نداشتم. اما آنروز که نقاش بزرگ نقاشی کرد، من هم بودم، این بار بر سر سفره تقسیم عشق منهم حضور داشتم، سهم خود را هم گرفتم. سهم من تولدی دیگر بود؛ آغازی هرچند رایگان که البته حفظ آن بهایی داشت»

فروهر می نویسد:« اینجا دیار دیگری است و قوانین دیگری بر آن حکمفرماست. در اینجا خلأ، کمبود، نداری و فقر معنا ندارد. ر بعد چهارم حیات، پیری، دیری، فنا، مرگ و نیستی و بهانه هایی نظیر آب از سرم گذشته ، پیرشده و ... بی مهنی است.

قدرت، توان و انرژی بی کران در دسترس است که نمی توانم، قدرتش را ندارم و از من ساخته نیست را تبدیل به ما می توانیم، ما قدرتش را دارم و از ما ساخته است می کند.

اینجا جایی است که غیر ممکن به ممکن، ترس به ایمان و نفرت به عشق تبدیل می شود. بیماری هولناک پیچیده و لاعلاج اعتیاد به صورت انگیزه ای در جهت سفر به بعد چهارم حیات درمی آید»

كتاب ها چاپ ایمیل

« تولد دوباره »

 

 

 

 

« تولددوباره» زندگی‌نامه‌ی نویسنـده (فروهر.ت) از دوران كودكی تا بزرگسالی و تحلیلی است از فرایند شكل‌گیری و رشد بیماری اعتیادش، وقایع دوران مصرف، و نحوه‌ی رهایی از اسارت اعتیاد با به كارگیری دوازده قدم بهبودی.

مطالعه‌ی این كتاب ـ به ویژه برای معتادان ـ می‌تواند كمك و راهنمای مؤثری برای آشنایی با بیماری خود و رهایی‌شان از اعتیاد باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 


« عطش برای آزادی »

 

   آگاهی و درك عمیق از بیماری اعتیاد می‌تواند نحوه‌‌‌‌ی بینش ما را نسبت به اعتیاد و شخص معتاد، دگرگون كند؛ عطش برای آزادی خواننده را با معمای اعتیاد، افكار و رفتار شخص معتاد از دیدگاه روان‌شناختی آشنا می‌كند. نویسنده ( فروهر ـ‌ ت) كه خود از رهایی یافتگان اعتیاد است اعتقاد دارد كه بیشترین نقش بهبودی را خود معتادان رها شده از اسارت اعتیاد به عهده دارند؛ زیرا آنان سرمشق‌هایی هستند كه می‌توانند با تجربه‌هایشان عطش برای آزادی را در سایر معتادان اسیر در چنگال اعتیاد به وجود آورند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« مـداخلـه»

   

 بسیاری از معتادان، به ویژه نوجوانان و جوانان كه هنوز از ادامه‌ی مصرف مواد مخدر خسته نشده‌اند، تا به عجز و آخر خط نرسند نمی‌توانند از اسارت اعتیاد رها شوند و بهبودی از طریق دوازده قدم را تجربه كنند. مداخله، نحوه‌ و چگونگی فرایند ایجاد آخر خط مصنوعی را توسط خانواده‌ها و مددكاران برای معتادانی كه هنوز به مرحله‌ی تسلیم نرسیده‌اند ترسیم می‌كند.

مداخله، دستورالعمل گام به گام نجات معتادانی را كه منكر اعتیاد خود هستند در اختیار خانواده‌ها، روان‌پزشكان و مددیاران اعتیاد و نیز اعضای قدیمی انجمن‌های 12 قدمی قرار می‌دهد.  

 

 

 

 

 

 

 


« یـادداشت‌هـای غـار »

 

 

پیام‌های كوتاه و مفید یادداشت‌های غار به دو زبان انگلیسی و فارسی، تجربه‌هایی است از دوران بهبودی و رهایی از اعتیاد « دیو.ك »  نویسنده‌ی این كتاب و دوستان بهبودی‌اش. نویسنده در یادداشت‌های خود الهاماتی را كه از ذهن خود و بسیاری از معتادان در حال بهبودی تراوش كرده است با جمله‌هایی زیبا در بخش‌هایی مرتبط با موضوع پیام‌ها، ویرایش و منعكس كرده است. پیام‌های یادداشت‌های غار همان‌طور كه به نویسنده و دوستان بهبودی‌اش كمك كرد تا زندگی معنوی و پاكی را داشته باشند، به دیگران نیز كمك می‌كند تا روزهای خوب و پاكی را تجربه كنند.  

 


« پیـام امـروز » 

 

 

 

 پیام امروز كه در قطع جیبی چاپ شده است برگزیده‌هــایـی است از كتــاب‌هــای « تـولد دوباره» و «عطش برای آزادی» به صورت رهنمودهای روزانه در 365 روز سال برای معتادان در حال بهبودی، در جهت ترمیم دیدگاه‌ها، گفتار و رفتار آنان.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


« پیـام رهـایی»

 

 

    نخستین بارقه‌های رهایی از الكلیسم و اعتیاد، شرح ماجرای تجربه‌ی روحانی «بیل و ویلسون» بنیان‌گذار انجمن‌های دوازده قدمی‌، تاریخچه‌ی مختصری از انجمن‌های 12 قدمی درخارج و ایران و... موضوع‌های مهم وجذاب كتاب «پیام رهایی» است.

در «پیام رهایی» تصویرهایی از بنیان‌گذاران AA، NA و ... چاپ شده است و خواننده را با اشخاصی آشنا می‌كند كه تأثیر شگرفی در ایجاد روش منحصر به فرد رهایی از اعتیاد و تداوم بهبودی و پاكی داشته‌اند.

 

 

 

 

 

 


«بـازهم بیـانـدیش»            

think again 

 

 

« باز هم بیاندیش» كه در قطع جیبی كوچك چاپ شده است شامل پیام‌های جذابی است كه توسط دكتر رابرت آنتونی(Dr.Robert Anthony)   نوشته شده و فروهر .ت آن را به زبان فارسی برگردانده است. پیام‌های باز هم بیاندیش می‌توانند برای داشتن یك زندگی موفق و دسترسی به آرامش درون مفید واقع شوند. به اعتقاد مترجم «بازهم بیاندیش»، جمله‌های قصار این كتابچه، پیام‌های قدرتمندی به ناخود‌آگاه ما می‌فرستند كه بعضی از آن‌ها با انرژی خلاق درونی و آرزوهای واقعی ما همساز شده و در طول حیات‌‌مان به شكل تغییر، نوآوری، بدعت‌گذاری و یا ورود به عوالم والا متجلی می‌شوند.

 

 


غلبه براعتیاد

« غلبه براعتیاد»

 

 

 

كتاب« غلبه براعتیاد» اثر دكتر دی‌پك چوپرا((Dee Pak Chopra, M.D تازه‌ترین ترجمه‌ی فروهر.ت است. نویسنده در این كتاب ضمن تشریح انواع اعتیاد ( مواد مخدر، الكل، داروهای محرك؛ اعتیاد به توتون، غذا، سكس و.... ) در هر فصل، راهكارهایی برای رهایی از آن‌ها به ویژه از طریق درك مفاهیم معنوی و تمرین‌های عملی ارائه داده است.

در پیش‌گفتار مترجم آمده است:

این كتاب توسط یك انسان متحول كه پرهیز و ایمان را سرلوحه‌ی زندگی خود قرار داده است برای كمك به همدردان ما به رشته‌ی تحریر در‌آمده است؛ آرزو دارم مفاهیم معنوی و راهكارهای آن بتوانند به آن‌چه كه داریم چیزی اضافه كند.

 

 

 


« مدیریت انكار »

 

 

 

     ترنس گورسكی (Terence T. Gorski) كه از مراجع شناخته شده در حوزه‌ی بیماری‌های اعتیادآور در سطح جهان می‌باشد، در كتاب مدیریت انكار توجه خود را معطوف به مهم‌ترین عامل تداوم اعتیاد یعنی انكار كه موجب‌ شكست در درمان بیماری‌های همراه اعتیاد می‌شود نموده است و با پرداختن به ریشه‌های انكار، راه‌كارهای خروج از حالات غیر قابل نفوذ انكار را مرحله به مرحله برای درمانگران، بیماران و خانواده‌ها ترسیم كرده است.

  مطالعه و استفاده از راه‌كارهای این كتاب به عنوان كتاب كمك درسی، بـه استـادان و دانشجویان دوره‌ی مددیاری اعتیاد، مددكاری، روانشناسی، جامعه‌شناسی، پزشكی و روان‌پزشكی پیشنهاد  می‌گردد. 

 

 

 

 

 

 

 


« كتاب سبز »

 

    كتاب « سبز »  تازه‌ترین اثر سید فروهر تشویقی است كه با هدف استفاده در برنامه‌های بهبودی مراكز اقامتی كوتاه مدت به رشته‌ی تحریر درآمده است. وسوسه، خصوصاً در ابتدای مرحله‌ی قطع مصرف، عمده‌ترین دغدغه‌ی معتاد در حال بهبودی است و لزوم ارائه‌ی راهكار و آموزش شیوه‌های عملی برای مقابله با آن ضروری به نظر می‌رسد كه این كتاب به خوبی از پرداختن به این مهم، برآمده است. نویسنده با استفاده از تجارب خود در زمینه‌ی بهبودی از اعتیاد، در این كتاب طی 12 جلسه‌ی كارگاهی، به زبانی ساده و كاملاً حساب شده رهجویانی كه تازه مرحله سم‌زدایی را پشت سر گذاشته‌اند، با بیماری خودآشنا می‌سازد. با در نظر گرفتن میزان تحمل و كم حوصلگی معتادی كه تازه مصرف مواد مخدر را قطع نموده است، مطالب هر جلسه به شكلی گویا، مختصر و مفید تنظیم گردیده تا ضمن اثر بخشی از ایجاد دافعه نیز جلوگیری شود. همانطوركه یكی از عناوین روی جلد كتاب نیز اشاره می‌كند، محور اصلی، بیان چگونگی رهایی از وسوسه و اجبار به‌ وسیله‌ی پرهیز و ایمان می‌باشد.

در پایان هر یك از جلسات كارگاهی پیامی متناسب با موضوع آن جلسه، درج و از خواننده خواسته می‌شود طی چند جمله احساس، برداشت یا نظر خود را در خصوص این پیام در همان صفحه بنویسد.

جلسه‌ی آخر با عنوان چگونه بعد از ترخیص پاك بمانیم، با ارائه‌ی نمونه‌ی یك برنامه‌ی روزانه‌ی بهبودی، توصیه‌هایی برای حضور در جلسات 12 قدمی و نحوه‌ی انتخاب راهنما، به واقع آخرین گوشزدها برای پاك ماندن را به رهجویان در حال خروج از كانون می‌نماید. مطالعه‌ی این كتاب را به كلیه‌ی علاقه مندان و دست اندركاران مقوله‌ی بهبودی از اعتیاد توصیه می‌كنیم.  

 


 « پیشگیـری از لغــزش»

 

 

 

 

در بین معتادان در حال بهبودی افرادی وجود دارند كه پس از ترك مواد مخدر و حتی تجربه‌ی بهبودی در گروه‌های خودیاری دوازده قدمی، مرتباً لغزش(Relapse)  نموده و بیماری اعتیاد مجدداً در آنها فعال می‌گردد. این افراد نه تنها از بیماری اعتیاد رنج می‌برند بلكه از مشكل دیگری نیز كه در اثر تداوم و فعالیت بیماری اعتیادشان در آنان به وجود آمده‌ است در عذابند.

مطالب این كتاب توسط ترنس گورسكی ) (Terence T. Gorski كه یك متخصص، محقق و مرجع صاحب نام در زمینه‌ی پیشگیری از لغزش می‌باشد به رشته‌ی تحریر در آمده است.

امید داریم ترجمه‌ی این كتاب به عنوان یكی از ابزارهای پیشگیری از لغزش بتواند درخدمت معتادان مبتلا به «لغزش مزمن» قرارگرفته و آنهایی نیزكه تاكنون لغزش نكرده‌اند با  بهره‌گیری از برنامه‌های كمكی و راهكارهای ارائه شده در این كتاب، احتمال «لغزش» را در زندگی خود كاهش دهند.

 

 

 « كتاب راهنما»   مبانی و تاریخچه‌ی روش پرهیز مدار ـ ایمان مدار            گفت‌وگوها و نظریات بسیاری در ارتباط با ابعاد و جنبه‌های مختلف اعتیاد تا به امروز مطرح شده است كه هر كدام جایگاه خاص خود را دارد؛ اما در این كتاب ضمن توجه به نظریات و مستندات علمی موجود، یك روش راهبــردی جهانـی ـ كـه در طــول هفتــاد و سه سـال گذشــته ( از سال 1935 میلادی ‌) توسط میلیون‌ها عضو انجمن‌های 12 قدمی جایگاه خاص و تاریخی بی‌همتایی پیدا كرده است ـ به عنوان پایه مورد استفاده قرار گرفته است. از نظر ما، چه از جهت علمی و چه تجربی، در ساختار اعتیاد، دو عامل اصلی وجود دارد: وسوسه و اجبار (Obsession and Compulsion) كه در این روش برای خنثی كردن آن از پرهیز و ایمان بهره‌برداری می‌شود؛ ایمان به ما كمك می‌كند كه از وسوسه پیشگیری كنیم و پرهیز به ما كمك می‌كند كه به اجبار كشیده نشویم. ایمان، عامل پیشگیری از وسوسه است و پرهیز، عامل پیشگیری از اجبار است. هرچند كه فرمول فوق هنوز از جهت علمی پشتوانه‌ی پژوهشی و تحقیقی پیدا نكرده است، اما در حال حاضر ابزارها و روش‌های پژوهشی بالینی و آماری آن، پیش‌بینی شده است و نتیجه‌ی آن انشا الله در سال آینده اعلام خواهد شد. این روش در طول 15 سال گذشته در كشور ما بومی سازی شده و با توجه به فرهنگ سنتی و مذهبی ما، مراحل آزمون و خطای خود را سال‌ها پیش پشت سر گذاشته و از سال 1383 پس از پایان مرحله‌ی كاربردی، وارد مرحله‌ی راهبردی شده است. این روش و فرهنگ در بیش از یكصد كانون رسمی تولد دوباره و صدها خانه‌ی بهبودی غیر رسمی به صدها هزار نفر از معتادان كشور خدمات بازپروری كم هزینه ارائه داده است.طبقه بندی: کتابهایی با موضوع اعتیاد و درمان، انجمن تولد دوباره،
برچسب ها:فروهر تشویقی، کتابهای فروهر تشویقی، تولد دوباره، مداخله، یاداشتهای غار، سید فروهر تشویقی، زندگی نامه فروهر،

ارسال توسط سبحان | تاریخ : پنجشنبه 3 تیر 1389 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی

واقعیت زندگی و خدا محوری
نامه معتاد به خانواده اش
مطالبی از کتاب اول معتادان گمنام و تجربیات شخصی (1)
دعای آرامش , دعای قدم سوم , نیایش و مراقبه
کمک خانواده به معتاد ( معرفی گروه نارانان )
بهبودی از اعتیاد فعال
دعای آرامش انگلیسی
پیام امروز
مطالبی از کتاب یاداشتهای غار ترجمه فروهر تشویقی
معتاد کیست (دانلود فایل صوتی معتاد کیست )
تاریخچه اعتیاد در ایران
چرا معتادان گمنام
دعای آرامش , دعای قدم سوم
داستان پرواز یک دوست
اکستازی از شادی تا مرگ
مشروبات الکلی و بیماری الکلیسم
گوشه ی از تاریخچه انجمن معتادان گمنام ( NA )
بیماری اعتیاد چیست
معرفی کتابهای ترجمه و یا نگارش شده فروهر تشویقی
کراک مرگ خاموش
صفحات دیگر